Nie każdy projekt domu obejmuje także rozwiązanie takie, jak zadaszenie tarasu. Jego brak może być poważnym problemem przyczyniając się do ograniczenia funkcjonalności tej przestrzeni. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z problemem, któremu nie można się przeciwstawić. Tam, gdzie zawodzą inne rozwiązania, doskonale sprawdzają się markizy tarasowe. Ich montaż jest zresztą na tyle nieskomplikowany, że możemy podjąć się tego działania nawet bez konieczności korzystania ze specjalistycznego wsparcia.
Do czego mogą być montowane markizy tarasowe?
Przygotowując się do montażu markizy tarasowej dobrze jest odpowiedzieć sobie na pytanie oto, gdzie ma być ona zainstalowana. Miejscem montażu może być zarówno ściana, jak i spód balkonu, często można jednak zauważyć markizy przymocowane bezpośrednio do krokwi dachowych. Nietrudno się domyślić, że każda lokalizacja wymaga nieco innych działań, a wybór miejsca montażu może mieć kluczowe znaczenie dla jego trwałości, a tym samym również dla poziomu satysfakcji z podjętej właśnie decyzji.
Po podjęciu tej decyzji można zainteresować się zakupem odpowiednich uchwytów i innych elementów mocujących. Dobrze jest przy tym pamiętać, że o ile sam montaż można wykonać samodzielnie, o tyle przygotowanie do niego warto skonsultować z ekspertami, którzy podpowiedzą, na co zwracać szczególną uwagę. Skutki ewentualnych błędów potrafią być poważne, a jednym z najczęściej spotykanych jest zerwanie się samej markizy.
Montaż markizy tarasowej – najważniejsze zasady
Wysięg markiz tarasowych różni się w zależności od tego, w jaki sposób skonstruowane są ich ramiona i może wynosić nawet do 4 metrów. Decydując się na zamontowanie jej na ścianie nie trzeba zwykle obawiać się komplikacji. To właśnie ten typ montażu jest przeważnie uważany za na tyle prosty, aby podjąć się go samodzielnie. Oczywiście, nie ma mowy o zainstalowaniu markizy tak długo, jak długo nie przeprowadzi się odpowiednich pomiarów. Zadanie to można powierzyć inwestorowi lub wykonawcy, można jednak również wykonać je bez wsparcia z zewnątrz. Tylko na tej podstawie możliwe stanie się wybranie odpowiedniej wielkości osłony, a także – wyznaczenie w precyzyjny sposób tego, gdzie i w jaki sposób ma być ona umiejscowiona. Przed montażem dobrze jest też zatroszczyć się o to, aby na ścianach nie były obecne jakiekolwiek elementy utrudniające go.
Trudno mówić o tych etapach prac montażowych, które można byłoby określić mianem ważniejszych niż inne. Warto jednak pamiętać o szczególnym znaczeniu solidnego mocowania. Działanie markiz jest często przyrównywane do tego, jakie charakteryzuje niewielkie żagle, a co za tym idzie, niejednokrotnie silny wiatr może doprowadzić do wyrwana ich ze ściany. W takim przypadku markiza często jest niemożliwa do odratowania. Jeśli więc ma być przymocowana do muru, nie zaleca się stosowania w tym celu klasycznych wkrętów wyposażonych w kołki rozporowe. Znacznie lepszą opcją są specjalne kotwy nawet, jeśli wiąże się to z nieco większym wydatkiem.
Sam moment mocowania markizy również bywa znacznie ważniejszy niż mogłoby się to początkowo wydawać. Najpierw należy wkręcić kotwy w mur, a następnie – użyć odpowiedniego kleju, który zapewni im odpowiednią stabilizację. Klej musi zostać pozostawiony do wyschnięcia, a wieszanie markizy wtedy, gdy powierzchnia jest jeszcze mokra może skutkować poważnymi problemami. Jeśli mamy do czynienia z murami wykonanymi czy to z pustaków, czy też z cegły kratówki, dobrze jest upewnić się, że stosowane przez nas kotwy są dostosowane właśnie do nich.
Ostatnim etapem montażu markizy jest jej wyregulowanie. Wielu osobom wydaje się, że czynność tę można wykonać intuicyjnie. Jeśli jednak markiza tarasowa ma spełniać swoje funkcje bez zastrzeżeń, znacznie lepszą opcją wydaje się postępowanie zgodnie z zasadami zawartymi w instrukcji pochodzącej od producenta. Już po regulacji można zdecydować się na test polegający na rozwinięciu i zwinięciu markizy. Często pozwala on na eliminację ostatnich niedoróbek w tym zakresie.