terrace

Jak zadbać o markizę tarasową

Markizy tarasowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. W słoneczne dni wspaniale zapewniają cień, a my możemy w przyjemnej atmosferze odpoczywać na tarasie. Jej plusem jest także elegancki wygląd, dzięki czemu pięknie zdobi elewację.

Jeśli chcemy cieszyć się nią przed długie lata to istotnych jest kilka warunków, które trzeba spełnić, by mogła nam długo służyć. Decyzje, które podejmiemy już na etapie zakupu będą miały wpływ zarówno na komfort użytkowania, ale także będą decydować o tym na ile łatwo będzie można utrzymać ją w dobrym stanie. Wybór konstrukcji markizy jest bardzo ważny, ponieważ każdy z tych rodzajów w różnym stopniu chroni poszycie markizy i jej elementy. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów konstrukcji:

  • Markizy tarasowe wolnowiszące – są to konstrukcje stosunkowo najtańsze spośród wszystkich innych, wymagają sporo uwagi przy konserwacji, poszycie ich jest stale wystawione na czynniki atmosferyczne. Chcąc, aby markiza była chroniona przed czynnikami atmosferycznymi to najlepiej jest montować je pod wystającymi elementami budynku, np. pod balkonem, w miejscach osłoniętych przed pyleniem, kurzeniem i oddziaływaniem warunków atmosferycznych, typu śnieg i deszcz. Podczas montażu naściennego dobrze jest dokupić specjalny daszek, który w jakimś stopniu chroni poszycie przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych;
  • Markizy tarasowe w półkasecie – w tego typu konstrukcjach zwinięta tkanina jest zabezpieczona, jedynie ramiona pozostają  na wierzchu. Gdy zwijamy markizę to poszycie chowa się w kasecie, w ten sposób markiza nie jest narażona na oddziaływanie deszczu czy śniegu i nie niszczy się;
  • Markizy tarasowe w pełnej kasecie – konstrukcja razem z poszyciem po złożeniu schowana jest w odpowiednio wyprofilowanej kasecie. Najwyższej jakości markizy wyposażone są nawet w specjalne szczotki, które oczyszczające markizę przy zwijaniu z większych zanieczyszczeń, np. liści.

Poszycia markiz wykonane są  z tkanin poliestrowych pokrytych akrylem lub z tkanin akrylowych. Takie tkaniny są zaimpregnowane, a to zwiększa ich odporność na plamy, butwienie czy wsiąkanie olejów, a nawet przemakanie. Markizy tarasowe mają za zadanie chronić przed słońcem, ich zadaniem nie jest ochrona przed deszczem, a więc jeśli zaczyna padać mocny deszcz to dobrze jest ją zwinąć. Jeśli tylko delikatnie zamoczy się to nic jej nie będzie, jednak należy pamiętać, aby przed zwinięciem poczekać, aż słońce ją wysuszy. Kiedy pada duży deszcz to po namoczeniu tkanina staje się ciężka i zaczyna się obwieszać. Gdy pozostawimy na długi czas mokre poszycie to tkanina niestety, ale zacznie pleśnieć, dlatego należy pamiętać, że przy dużym deszczu markizę zwijamy. Całość konstrukcji wykonana jest z aluminium malowanego proszkowo, dzięki temu nie  musimy martwić się o korozję. Chcąc zachować konstrukcję w jak najlepszym stanie, dobrze jest zarówno przed sezonem jak i po nim przesmarować smarem silikonowym ruchome elementy konstrukcji. Trzeba zrobić to delikatnie uważając, by nie pobrudzić poszycia. Konstrukcję markizy należy przecierać wilgotną szmatką, by usunąć większe zabrudzenia i kurz.

terrace at house

Jeśli posiadamy markizę, której poszycie jest impregnowane to wtedy śmiało można spłukać wodą pamiętając o tym, by wysuszyć ją przed zwinięciem. Jeśli posiada niewielkie plamy to można użyć do mycia szczotki i delikatnego detergentu. Jednak należy pamiętać, że po skończonym czyszczeniu trzeba dokładnie spłukać ten detergent, by nie pozostał na tkaninie, a następnie wysuszyć. Korzyści związanych z zamontowaniem markiz jest wiele. Skutecznie chronią przed nagrzewaniem się tarasu, a nawet wnętrz. Rozciągnięty nad tarasem materiał powoduje zaciemnienie całego obszaru, a dzięki temu wnętrze domu także pozostaje zacienione. W środku  domu od razu robi się przyjemniej, słońce nie razi w oczy, jest chłodno i możemy spokojnie wypoczywać. Na tarasie także tworzy się cień, dzięki czemu w pełni możemy korzystać z pięknej, letniej pogody, spędzając czas na zewnątrz. Markizy tarasowe wyglądają bardzo estetycznie i nadają domu uroku. Bogata kolorystyka materiałów sprawia, że każdy znajdzie odpowiedni dla siebie kolor tak, by ładnie współgrał z elewacją domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *