Wiele lat temu nasze okna zdobiły piękne zasłony i firany. W każdym pałacu czy dworku były one ozdobą każdego pokoju stanowiąc przy okazji dodatkowy element dekoracyjny. Od jakiegoś czasu jednak coraz częściej są zastępowane przez inny praktyczny wynalazek, czyli rolety okienne. Te ostatnie są o tyle praktyczne i funkcjonalne, że nie tylko pozwalają zasłonić okno, ale również ich struktura w minimalnym stopniu jest siedliskiem kurzu, w przeciwieństwie na przykład do ciężkich zasłon czy kotar.
Jeśli wiec decydujemy się na zakup rolet, warto poznać ich funkcje, możliwości czy rodzaje.
Pierwsze z nich i te najchętniej kupowane to rolety okienne. Niezwykle funkcjonalne, chronią skutecznie pomieszczenie od nadmiernego nasłonecznienia, jak również potrafią nadać pomieszczeniu subtelności i stylu.
Wśród rolet okiennych wyróżniamy rolety ekranowe, rolety austriackie, rolety rzymskie, rolety plisowane oraz rolety dzień i na noc. Wszystkie wymienione osłony okienne można kupić w sklepie internetowym Knall.
Rolety ekranowe – najczęściej wybierane, zrobione z materiału PCV, poliestrowego czy z włókna szklanego. Jest to zwijany pas tkaniny. Ważne, żeby tkanina z której wykonana jest część zasłaniająca okno była z dobrej jakości tkaniny, ponieważ tanie włókna maja tendencje do odbarwień pod wpływem promieni słonecznych.
Kolejny typ rolety to roleta ekranowa. W tym wypadku rolka z tkaniną zasłaniającą umieszczona jest w specjalnej kasecie montowanej na górze okna lub występuje w wariancie wolnowiszącym.
Rolety austriackie to najbardziej oryginalny typ rolet. Swoim wyglądem przypominają one kotary teatralne, które podnosi się używając specjalnego systemu sznurków. Są bardzo dekoracyjne i atrakcyjne. Mogą być wykonane zarówno z tkanin naturalnych, jak i syntetycznych. Najchętniej jednak użytkownicy wybierają przeźroczysty woal, jako tkaninę z której są wykonane. Pasują do wielu eleganckich wnętrz, dzięki czemu mają swoją rzeszę odbiorców.
Kolejne to rolety rzymskie. Mają dość specyficzny mechanizm rozkładania, bowiem są zwijane falami ku górze okna. Są bardzo dekoracyjne, a niektóre z nich posiadają dodatkowe wzmocnienia wykonane z fiszbin, które gwarantują bardzo prezencyjne zwinięcie. Pasują do wnętrz wysublimowanych. Dość popularne są też rolety plisowane. Do niewątpliwych zalet należy ich dekoracyjność oraz praktyczność. Dzięki możliwości montażu w prowadnicach, mogą być montowane praktycznie w każdym oknie, nawet dachowym. Zwinięta roleta ma kształt harmonijki i może być umieszczona w specjalnej kasecie lub bez niej, jako wariant tak zwany wolnowiszący. Rolety mają jeszcze dwie możliwości zwijania do góry i w obie strony, co odpowiednio czyni je jednofunkcyjnymi i dwufunkcyjnymi. Dzięki tej funkcji można odpowiednio zasłonić dowolną część okna. Te rolety mogą być wykonane zarówno z tkanin naturalnych, syntetycznych, jak i włókien bambusowych czy nawet dzianin.
Ostatnim rodzajem są rolety dzień i noc. Ich zastosowanie daje bardzo wiele możliwości aranżacji danego pomieszczenia. To model złożony jest z dwóch warstw tkaniny składającej się z poziomych pasów. Pomiędzy pasami są przerwy, dzięki czemu może wpadać przez nie światło słoneczne.
Rozwinięte obie warstwy skutecznie zaciemniają każde pomieszczenie. Świetnie sprawdzają się zarówno w biurze, jak i w pomieszczeniach mieszkalnych. Są niezwykle praktyczne i estetyczne. Produkowane z grubego materiału lub folii refleksyjnej, skutecznie odseparują rażące światło słoneczne, dając przyjemny chłód w pomieszczeniach.
Tego typu rolety są dostępne prawie w każdym kolorze i mogą być w niemalże każdym rozmiarze. Są najbardziej praktyczne ze względu na swoją konstrukcję. Wykorzystane do ich produkcji jasne tkaniny przepuszczają 30% światła słonecznego. Ich długowieczność uzależniona jest od surowców i wybranych tkanin.
Te rolety nie posiadają żadnych wad, o ile będą stworzone z dobrej jakości surowców. Ich estetyka i prostota wykonania jest niewątpliwą zaletą i gwarantuje, że będą pasowały do niemalże każdego wnętrza oraz są niezwykle proste w czyszczeniu i pielęgnacji. Do mycia wystarczy miękka gąbka czy ściereczka zwilżona wodą z mydłem.